top of page
  • Zdjęcie autoraRoots Psychoterapia

Depresja nastolatków

Zaktualizowano: 6 kwi 2022


Depresja młodzieńcza- czym jest i jak się objawia?


Depresja młodzieńcza występuje w okresie dojrzewania i może skutkować między innymi problemami w szkole, a także sięganiem po substancje psychoaktywne i alkohol. Depresja jest zaliczana do jednego z najczęstszych zaburzeń psychicznych, jakie dotykają współczesne społeczeństwo. Ważnym problem towarzyszącym mogą być tendencje samobójcze lub zachowania autoagresywne. Depresja może przejawiać się również poprzez ciągłe uczucie znużenia i niedostrzeganie źródeł przyjemności, poczucie niskiej wartości, charakterystyczny lęk przed przyszłością, wybuchy gniewu i agresji, spadek sprawności, w różnym stopniu obniżony nastrój, smutek, niestabilność emocjonalna.


Kogo dotyka depresja?


Depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego i w każdym momencie życia. Statystycznie patrząc, zaburzenia depresyjne są diagnozowane u 19–32% młodzieży w wieku 13–17 lat, szacuje się, że ryzyko wystąpienia schorzenia jest znacznie częstsze u dziewcząt – w okresie adolescencji dziewczynki chorują 2 razy częściej niż chłopcy.


Jakie są przyczyny depresji wśród nastolatków?


Przyczyną wystąpienia depresji klinicznej nie jest pojedynczy czynnik biologiczny czy jedno zewnętrzne zdarzenie. Z pewnością należy brać pod uwagę procesy biochemiczne zachodzące w mózgu, czynniki genetyczne czy wpływ środowiska zewnętrznego. Wyizolowanie pojedyńczego czynnika nie jest możliwe oraz nie jest konieczne w celu rozpoczęcia leczenia.


Jakie są rodzaje depresji i jak można pomóc nastolatkowi z depresją?


Leczenie depresji u dzieci i młodzieży, podobnie jak w przypadku dorosłych, może odbywać się przez psychoterapię, leczenie farmakologincze lub obie formy. Stosuje się także terapię domową, polegającą na działaniach rodziców, mających na celu wspieranie dziecka i zapewnienie mu odpowiedniej opieki. Jednakże największym problemem dla diagnosty jest typ depresji. Depresja występuje w różnych postaciach. Do nich zaliczamy ujawnianie się choroby w sposób typowy i atypowy. Kiedy ma się do czynienia z tym pierwszym, to nie pozostawia to diagnoście cienia wątpliwości w dalszym postępowaniu jej leczenia. Jednak, kiedy mamy do czynienia ze sposobem atypowym to pojawiają się trudności. Ten rodzaj nazywany jest również depresją maskowaną, ponieważ jest ona skryta pod licznymi objawami somatycznymi lub psychosomatycznymi, co utrudnia, szybką diagnozę i proces leczenia się przedłuża. Wraz z tym typem depresji występują objawy między innymi takie jak bóle głowy, zaburzenia lękowe, natręctwa, bezsenność/ nadmierna senność czy natręctwa. Niestety, u nastolatków jest jeszcze problem z nałożeniem się zaburzeń emocjonalnych na proces dojrzewania. Poprzez łączenie depresji z burzą hormonalną można ją bardzo łatwo zbagatelizować. A to może doprowadzić do poważnych następstw zdrowotnych.Więcej o terapii młodzieży na: https://www.roots-psychotherapy.com/terapia-mlodziezy


Pytania i odpowiedzi dot. terapi indywidualnej: https://www.roots-psychotherapy.com/general-5

110 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page