top of page
  • Zdjęcie autoraRoots Psychoterapia

Emigracja a rodzina

Zaktualizowano: 16 lip 2020


Piękne zdjęcia z życia emigranta, to chleb powszedni w mediach społecznościowych. Czasem wygląda na to, że za granicą trawa jest zieleńsza, a problemy życia codziennego mniej dotkliwe. Może to doprowadzić do dysonansu, w którym mylnie idealizujemy życie innych i w konsekwencji dewaluujemy własne. Okres pandemii pokazał, że dystans od rodziny, znajomych i przyjaciół, jest często bardziej dotkliwy niż nam się wydaje. Jednak również wiele rodzin pozostających razem w zamknięciu, doświadczyło pogłębienia rodzinnych konfliktów i wzrostu poczucia osamotnienia. Wynika z tego, że możemy czuć się samotnie w każdych warunkach. Odkrycie pogłębionego kontaktu z samym sobą, jest dla niektórych z naszych klientów, drogą do paradoksalnego odkrycia - mogę się świetnie czuć w moim własnym towarzystwie. Większość z nas dobrze wie, że samotność to stan, który może nam towarzyszyć nawet w dzień urodzin, w gronie przyjaciół. Z drugiej strony, mamy zasoby, które pozwalają nam czuć bliskość i miłość, w warunkach izolacji. Terapia może pomóc w odkryciu tych zasobów.


Lęk przed samotnością


Tęsknota za rodziną czy znajomymi, poczucie samotności i smutku mogą być bardzo obciążające i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Doświadczenie lęku wśród emigrantów jest doświadczeniem częstszym niż wśród krajowców. Według badań Uniwersytetu w Maryland, emigranci znacznie częściej doświadczają poczucia izolacji oraz depresji.

Czasem nasi klienci zwracają uwagę na ciężar wspomnień związanych z wyjazdem z Polski. Czasem wspomnienia zalewają nas w najmniej oczekiwanych momentach - na spacerze, w pracy, gdy poczujemy znajomy zapach, lub usłyszymy znajomą melodię. Czasem w takich momentach możemy poczuć lęk przed samotnością. Lęk sprawia, że jesteśmy jakby zamrożeni i często tracimy kontakt naszymi emocjami. Zazwyczaj lęk samoistnie opuszcza nas po krótkim czasie, jednak czasem możemy doświadczać lęku przez kilka godzin, a nawet dni. Często to od nas zależy, czy lęk, lub powracające wspomnienia zabiorą nas do trudnego miejsca, czy skontaktują nas z naszymi uczuciami i pozwolą emocjom swobodnie płynąć. Umiejętność obchodzenia się z lękiem można stopniowo wzmacniać.


Jeżeli chcesz porozmawiać z jednym z naszych psychoterapeutów, umów się na rozmowę klikając w link: Zarezerwuj Konsultację.


130 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page