top of page
  • Zdjęcie autoraRoots Psychoterapia

Terapia w grupie i poprzez grupę

Zaktualizowano: 15 gru 2020Terapia grupowa rzadko jest terapią pierwszego wyboru. W powszechnym przekonaniu, terapia grupowa nie jest w stanie pomóc pacjentowi tak jak terapia indywidualna. Uważa się, że w grupie pacjenci nie mają szans naprawdę przepracować swoich problemów, że nie ma dla nich miejsca, że nie można się skupić na człowieku w takim stopniu, jak jest to możliwe w terapii indywidualnej.

Doświadczenie pokazuje, że terapia grupowa (lub jej analityczna wersja- analiza grupowa) jest bardzo skuteczną formą psychoterapii. Znacznie skuteczniejszą niż się powszechnie wydaje. Z wielu powodów. Oto kilka z nich:

  1. Kiedy S.H Foulkes tuż po wojnie zastanawiał się, w jaki sposób pomóc pokaleczonym psychicznie weteranom doszedł do wniosku, że nikt nie zrozumie ich tak, jak … oni sami. Zebrał więc ich w grupę i zachęcał do mówienia. I tak jak wówczas, również i dziś, możliwość mówienia w obecności innych osób i do innych osób o swoich najtrudniejszych sprawach pomaga poradzić sobie ze wstydem, poczuciem izolacji, negatywnej wyjątkowości, z poczuciem, że to co nas spotkało, jest tak okropne, że nikt nie jest w stanie tego zrozumieć. W grupie każdy ma swoje tajemnice, każdy jest w nich równy, a część historii innych osób możemy odnaleźć w sobie.

  2. W terapii, w każdym jej rodzaju, prędzej czy później odtworzą się nasze relacje z innymi ludźmi, powrócą dawno zapomniane pragnienia i lęki. Oczywiście, najważniejsze są relacje z rodzicami lub pierwotnymi opiekunami, ponieważ one stanowią podwaliny wszystkich późniejszych relacji. Wydaje się, że dlatego właśnie rola terapeuty jest tak idealizowana. Każdy z nas chciałby mieć w swoim życiu kogoś, kto będzie nas akceptował bezwarunkowo, kto będzie nas słuchał, będzie zainteresowany naszymi sprawami, kto będzie skupiony wyłącznie na nas. Tak może się jawić terapia indywidualna. I czasami, kiedy człowiek ma bardzo duże deficyty, kiedy doświadczył wielu wczesnych deprywacji i jest szczególnie „głodny” rzeczywiście terapia indywidualna jest właściwą drogą. Czasem jedyną. Jednak to, co oferuje grupa jest unikatowe, oferuje to, co w terapii indywidualnej (zwłaszcza raz w tygodniu) bardzo trudno osiągnąć. Wchodząc w grupę w jakimś sensie na nowo konfrontujemy się z naszą rodziną pierwotną. Ożywają uczucia, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia lub nie mogliśmy mówić. I wreszcie pojawia się szansa, żeby te uczucia odkryć, omówić, zobaczyć, jaki wpływ mają na nasze codzienne życie i naprawić to, co da się naprawić.

  3. Zdrowienie jest w swobodnym pozbawionym wstydu mówieniu, w przyglądaniu swoim relacjom i sposobom radzeniu sobie z trudnościami i w naprawianiu ich. W grupie zyskujemy wsparcie nie tylko terapeuty, ale również innych jej uczestników.

  4. Z tych względów terapia grupowa jest w oczywisty sposób czymś znacznie więcej niż treningiem umiejętności komunikacji. Jest szansą na konfrontację z tym, co utrudnia lub hamuje nasz rozwój, na zmianę relacji z ludźmi i polepszenie codziennego funkcjonowania.

  5. Psychoterapia jest dużą inwestycją, zarówno czasowo jak i finansowo. I w zasadzie nie wiadomo, co jest ważniejsze. Zwykle trzeba ustalić określony dzień i godzinę, kiedy ma mieć miejsce sesja (na pewno jest tak w terapiach analitycznych i psychodynamicznych). Czasami oznacza to rezygnację z innych czynności lub czasowe ich zawieszenie, oznacza też zobowiązanie. Finansowo również jest to niemałe zobowiązanie. Ale też zobowiązanie, które czasem trzeba podjąć. Analiza grupowa jest również w tym ciekawą propozycją, że łączy dwie cechy – jest skuteczną terapią za przystępną stawkę.

W psychoterapii indywidualnej pomocny jest jeden człowiek, w grupowej cała grupa!


Aktualnie trwa nabór do niewielkiej, zamkniętej grupy terapeutycznej dla osób mieszkajacych poza Polska. Będziemy się spotykać w środowe wieczory lub sobotnie popoludnia.

Każda sesja trwa 60 minut i będzie kosztować 30,00€. Przystąpienie do grupy poprzedzają indywidualne konsultacje, pełnopłatne 50,00€, których ilość uwarunkowana jest indywidualnie.


Jeżeli jesteś zainteresowany, napisz do nas na naszego maila:

roots-psychotherapy@protonmail.com.


Możesz też bezpośrednio umówić się tutaj na pierwszą indywidualną konsultację, która jest warunkiem przyjęcia do grupy:


https://www.roots-psychotherapy.com/rezerwacje-zamawiam/terapia-grupowa-pierwsza-konsultacjaKatarzyna Mirecka, psychoterapeutka grupowa Roots Psychotherapy. Jest psychologiem i psychoterapeutą grupowym oraz indwidualnym. W 2005 roku ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i miesiąc później wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie przebywała do 2012 roku. Przez te lata mieszkała w Nottingham. W 2009 roku ukończyła psychologię (Msc) na Uniwersytecie Nottingham, kurs afiliowany przez Brytyjskie Towarzystwo Psychologiczne. Ukończyła część teoretyczną 4-letniego, całościowego szkolenia w Instytucie Analizy Grupowej „Rasztów” w Warszawie, ośrodku rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Sekcję Naukową Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Doświadczenie zawodowe zdobywała na stażach klinicznych w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, w Domu Samotnej Matki i Dziecka w Warszawie oraz w praktyce prywatnej.

133 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page