top of page
  • Zdjęcie autoraRoots Psychoterapia

Nastoletnie burze - dorastanie okiem terapeutki młodzieży.

Zaktualizowano: 18 cze 2021Jak pomóc mnie i mojemu dziecku?


W okresie dorastania, zmianom podlegają różne sfery życia młode człowieka, Można rzec, że wszystko, co było znane, zmienia się: soma (przemiany biologiczne), psyche (zmiany psychiczne), polis (zmiany w sferze społecznej). Z kolei, żeby móc w ogóle być w świecie, postrzegać go, wyrażać, odbierać, pozostajemy w niezwykłej zależności od tych trzech aspektów. Jak lepiej rozumieć zmiany zachodzące w tym okresie i wesprzeć swoje dziecko na drodze ku dorosłości?


Niby wszyscy przechodziliśmy przez to samo, ale czy faktycznie przez "to samo"?


Potrzebna jest edukacja i zwiększanie świadomości społecznej nt. problemów psychicznych u dzieci i młodzieży. Problemy psychiczne, stany lękowe i depresyjne nadal obarczone są lękiem przed ostracyzmem. Czasem, kiedy rodzice nawet zgłoszą się po pomoc, ponieważ czują, że ich dziecko potrzebuje pomocy - mierzą się dalej ze swoimi niepokojami lub niewiedzą, która wzbudza lęk. Często dzieje się też tak dlatego, że nosimy w sobie nierozwiązane traumy, przenoszone z pokolenia na pokolenie – takie jak przekraczanie granic, przemoc w rodzinie lub mniej wyraźne zaniedbania w strefie relacji.

,

W gabinecie zauważyłam, jak często rodzice mają problem z komunikacją z partnerami, ze sobą samym, a co dopiero z własnym dzieckiem. Ważna jest dla nas próba odpowiedzi na pytanie – czego potrzebują nasze dzieci i my sami w tym czasie? Jak się komunikować, jak stawiać granice, gdzie odpuszczać i przede wszystkim jak chronić wystarczająco dobrą, głęboką relację z naszymi dziećmi?


Ze względu na izolację w okresie pandemii, wśród dzieci i młodzieży wzmogły się trudności z emocjami, a także kłopoty w systemach rodzinnych, utrzymywaniu relacji.


Dlatego zapraszam rodziców dzieci w wieku szkolnym, których dzieci są lub za

chwilę będą nastolatkami (9-16) na warsztat rozwojowy.


Na warsztatach dowiesz się:


• o zmianach zachodzących w świecie wewnętrznym Twojego dziecka (jak rozwój

mózgu ma wpływ na moje dziecko?),

• dlaczego nastolatek bywa wybuchowy i bezczelny,

• dlaczego ciągle słyszę, że ograniczam wolność swojego dziecka?


• czy lęk o przyszłość to też emocja?

• dlaczego jako rodzice: mamy ochotę powtarzać "za moich czasów..."; (nie było

telefonów komórkowych, nie miałem tak dobrze, nikt by mi na to nie pozwolił itp.)?

• dlaczego czujesz, że nie rozumiesz swojego dziecka?

• dlaczego moje dziecko nie chce ze mną rozmawiać o wszystkim?


Podczas warsztatów zastanowimy się, dlaczego m.in.:


• młodzież czuje czasami, że wolałaby zniknąć,

• dlaczego obraz ciała jest taki ważny,


Co możesz zrobić, by wspierać siebie i nastolatka w tym trudnym okresie?

- po jakie lektury mogę sięgnąć? / może sięgnąć moje dziecko?


Będziesz miał/a okazję zadać nurtujące Cię pytania!


LINK DO WARSZATU: https://www.roots-psychotherapy.com/webinar-registration


LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/events/131624439040510Melisa Maras – psychoterapeutka, pedagożka, kulturoznawczyni, członkini Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w szkołach (państwowych i prywatnych) na wszystkich etapach edukacyjnych, przez lata prowadziła zajęcia i warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi terapię młodzieży i dorosłych; od 2011 roku publikuje m.in. na temat połączeń ciała i psyche z uwzględnieniem procesów nieświadomych, a także metafor somatycznych w teorii i praktyce.

314 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page