top of page
  • Zdjęcie autoraRoots Psychoterapia

Sam w domu w Święta?


Okres świąteczny może być trudny dla wszystkich tych osób wśród nas, które spędzają je daleko od rodziny czy bliskich. Mimo świadomej decyzji o emigracji i wiedzy o jej konsekwencjach okres Bożego Narodzenia to okres kiedy każdy może poczuć się samotny czy odrzucony. Nasz świąteczny przewodnik ma na celu wsparcie tych naszych czytelników, którzy dobrowolnie (lub nie) spędzają te święta samotnie. Może nasze kilkukrotne doświadczenie Świąt na emigracji pomoże Ci uniknąć frustracji i znużenia.

Święta są wszechobecne

Gdziekolwiek się obejrzymy widzimy szczęśliwe rodziny. Zdjęcia idyllicznych rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia mogą wywołać poczucie nieadekwatności i osamotnienia. Dodatkowo też portrety „normalnego” życia rodzinnego podkreślają bliskość, której w tej chwili nam brakuje (lub może zawsze brakowało). Jeśli zauważysz, że reklamy wywołują w Tobie złość lub frustrację, możesz starać się ich unikać. Jeśli czujesz, że frustracja narasta, porozmawiaj z bliskimi sobie osobami o uczuciach, które wywołują. Lepiej wyrażać te uczucia z osobami, którym na tobie zależy, niż pozwolić im denerwować cię przez następne dni! Pamiętaj też o tym, że reklamy są celowo dopracowaną reprezentacją doświadczenia rodzinnego i niekoniecznie odzwierciedlają rzeczywistość.

Gdzie powinienem spędzić Boże Narodzenie?

Często decydujemy się na spędzenie Świąt w gronie innej, znajomej rodziny. Jest to bardzo ciepły gest z ich strony. Jednak spędzanie świąt z dala od własnej rodziny otoczony inną rodziną może zwiększyć poczucie wykluczenia. Wiele osób mówi też o bólu związanym z kolejnymi rodzinnymi (a nie własnymi) świętami Bożego Narodzenia. Wspaniale może być świętowanie z przyjaciółmi i robienie wszystkiego, co tradycyjne, i wiele osób to lubi. Ale nigdy nie powinieneś czuć się zobowiązany do towarzyskiego święta Bożego Narodzenia i dobrze jest powiedzieć, że chcesz spędzić ten dzień po swojemu. Zawsze możesz spędzić Święta na własnych warunkach i otoczonym rzeczami, które sprawiają ci przyjemność. Jeśli zdecydowałeś się spędzić Święta samotnie, upewnij się, że przynajmniej jedna osoba o tym wie. Boże Narodzenie może być emocjonalnym rollercoasterem i często stawia nas przed wyzwaniami, szczególnie jeśli korzystasz z mediów społecznościowych. Jeśli zdecydujesz się spędzić Święta Bożego Narodzenia z inną rodziną, upewnij się, że masz możliwość zadbania o siebie, gdy jesteś w ich domu. Jeśli sytuacja zaczyna wydawać się nie do zniesienia, zrób sobie przerwę i powiedz swojemu przyjacielowi lub partnerowi, że cię to przytłacza i potrzebujesz chwile spokoju. Pomocne może być wyjaśnienie swojemu przyjacielowi lub partnerowi przed przybyciem do ich domu, że cos takiego może się wydarzyć.


Pamiętajcie też, że nie wszyscy spędzają Święta Bożego Narodzenia z rodziną, a wiele osób w ogóle nie obchodzi tego Święta. To może być trudne kilka dni, ale możesz przez to przejść i nie jesteś sam.Magdalena Kishizawa - terapeutka w Roots Psychoterapia


Dowiedz się więcej na temat:


--> psychoterapii online


--> zarezerwuj pierwszą bezpłatną konsultację.7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page