Jak emigracja zmienia ludzi? Jak psychoterapia zmienia człowieka?

W związku z pandemią wywołaną koronawirusem, nasz zespół Roots Psychoterapia & Edukacja pracował online przez ostatnie trzy miesiące. Nasi klienci łączyli się z naszymi terapeutami z różnych krajów. Pracowaliśmy głównie w języku polskim, ale również angielskim i niemieckim. Z konsultacji,  terapii, oraz zwykłych rozmów z naszymi rodakami, mieszkającymi za granicą, wyłonił się ciekawy przekrój problemów związanych z byciem emigrantem. W trakcie bezpłatnych konsultacji czasem zadawaliście nam pytania:


- Czemu służy psychoterapia?

- W jaki sposób pomaga psychoterapia?

- Kiedy psychoterapia jest skuteczna?


Nasze rozmowy oscylowały również wokół ciemnych i jasnych stron emigracji, oraz problemów emocjonalnych związanych z przebywaniem na obczyźnie. To tematy dobrze nam znane, ponieważ sami od wielu lat nie mieszkamy w Polsce.


Jak emigracja zmienia ludzi? Jak psychoterapia zmienia człowieka?


W naszym niedawnym artykule Notes on Resilience in Crisis pisaliśmy o wpływie emigracji na nasze umiejętności radzenia sobie ze stresem. Emigracja może pozytywnie wpływać na rozwój plastyczności umysłu, wzrost umiejętności adaptacyjnych, oraz odporności na stres. Jednak życie poza granicami własnego kraju, może też mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Jak oczami psychoterapeuty wygląda ciemna strona emigracji? Uniwersytet w Maryland, w 2019 roku, przeprowadził badania porównujące zdrowie psychiczne emigrantów z Amerykanami. Badania potwierdziły, że migranci są grupą zwiększonego ryzyka w obszarach zdrowia psychicznego, oraz uzależnień.


Związane jest to z wieloma czynnikami, jednak przede wszystkim chodzi o zwiększony poziom stresu, oraz mniejszą możliwość uzyskania wsparcia emocjonalnego. W trakcie naszych konsultacji, w okresie pandemii, często słyszeliśmy, że brakuje wam kogoś zaufanego, z kim można porozmawiać na trudne tematy. Nasze konsultacje miały na celu zapewnienie takiego wsparcia. Niezależnie od kraju pochodzenia - Finlandia, Polska, USA, Portugalia, Niemcy, Hiszpania, Anglia, Ukraina, Australia - osoby, które do nas dzwoniły czuły się osamotnione i pozbawione wsparcia.


Razem staraliśmy się szukać wewnętrznych zasobów, które pomagały zaczerpnąć sił, w tych trudnych okolicznościach. Jednym z celów psychoterapii może być właśnie odnalezienie wewnętrznych zasobów, które będą naszym osobistym wsparciem. Bardzo bliski jest nam cel terapii, o jakim mówi znany psychoterapeuta polskiego pochodzenia Heinrich Racker. Celem psychoterapii jest dla niego stawanie się, kim naprawdę jesteśmy. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym poście: Becoming What one Is!


Magdalena Kishizawa - terapeutka w Roots Psychoterapia