Jak działa psychoterapia? I jak wybrać odpowiedniego psychoterapeutę?


Psychoterapia to bez wątpienia najskuteczniejszy sposób na zwalczanie negatywnych przekonań i wynikających z nich ograniczeń. Dzięki niej możesz poznać swoje słabości, mocne strony czy  znaleźć metodę, która pozwoli na zmianę destrukcyjnych nawyków. Ale jak znaleźć osobę, która będzie tym właściwym terapeutą?

Z doborem odpowiedniego psychoterapeuty jest trochę tak jak z kupnem samochodu.


Zanim zdecydujemy się na kupno, przechodzimy przez długi proces decyzyjny. To jest zupełnie inny proces niż na przykład przy zakupie butów. Zanim się zdecydujemy długo się zastanawiamy, czy w ogóle potrzebujemy samochód, łudzimy się, że nasz stary i ukochany gracik może jednak da radę. Tak samo jest z terapią: zanim się zdecydujemy, zastanawiamy się długo nad tym, czy aby na pewno jej potrzebujemy, szukamy wsparcia u przyjaciół, mamy nadzieję, że może stany zagubienia, obniżonego nastroju czy lęku same się rozwiążą.


Jak już podjęliśmy decyzje, że chcemy rozpocząć terapię, przychodzi czas na zastanowienie się nad rodzajem psychologicznego wsparcia. I to jest wyzwanie, bo psychoterapia nie jest jednolitą metodą. Wręcz przeciwnie! Specjaliści w tej dziedzinie prowadzą terapię zgodnie z różnymi szkołami i nurtami psychoterapeutycznymi. To jest trochę tak jak z markami samochodów i ich modelami. Dlatego przed wyborem terapeuty dobrze się zastanowić czego konkretnie oczekujemy od terapeuty. Potrzebujemy coś klasycznego czy nowoczesnego? Jakie trasy ma przebyć ten samochód? Krótkie dystanse, czy chcemy wyruszyć z nim długą podróż?


Tak samo jest ze szkołami psychoterapeutycznymi.  Przykładowo, psychoterapia interpersonalna to silnie ustrukturyzowana metoda, która jest stosowana przez okres 12-16 tygodni. Podobnie jest z terapią behawioralno-poznawczą, która głównie pracuje nad zmianą zachowań i nawyków poprzez stosowanie konkretnych metod. U jej podłoża leży założenie, że poprzez zmianę dysfunkcjonalnego sposobu myślenia można uzyskać zmianę nastroju i zachowania. Przynosi ona w miarę szybko efekty, ale może nam się przydarzyć, że będziemy musieli pojawić się znowu u terapeuty w momencie, kiedy pojawia się nowe wzorce myślenia lub będziemy zestresowani. To na przykład wydarzyło się w trakcie pandemii COVID-19: wiele osób, które walczyły przeszłości ze stanami lękowymi, musiały w tej ekstremalnej sytuacji stresowej wrócić do terapeuty.


Terapia psychodynamiczna oraz psychoanaliza zakładają stworzenie silnej i długotrwałej relacji pomiędzy terapeutą i klientem, tak aby poprzez relacje z terapeutą przezwyciężyć trudności w relacjach z innymi i zrozumieć własne świadome i nieświadome (zarówno te konstruktywne jak i destrukcyjne) przekonania. Choć jest to najbardziej czasochłonna metoda, jej efekty są długoterminowe, gdyż w trakcie terapii psychoanalitycznej pracuje się na poziomie świadomym i nieświadomym.


Jeżeli już zdecydowaliśmy się na konkretny model psychoterapii, czas na zastanowienie się nad odpowiednim psychoterapeutą. Można to porównać do wyboru pomiędzy typem naszego pojazdu: bardziej rodzinny, sportowy, najbezpieczniejszy, bardziej konfrontujący. Celem jest wybranie takiego samochodu, w którym my, jako kierowca, czujemy się dobrze i bezpiecznie. Tak samo jest w relacji psychoterapeutycznej: terapeuta ma ci dawać poczucie komfortu i bezpieczeństwa, musi być godny zaufania i posiadać profesjonalne referencje, które są gwarancja dotarcia do celu.


My, w naszej praktyce stosujemy przede wszystkim wzorce czerpane ze szkoły psychodynamicznej. Jesteśmy przekonani, że dzięki zbudowaniu silnej więzi będziemy mogli pomóc Ci w rozwiązaniu problemów natury psychologicznej, relacyjnej czy egzystencjalnej. Dlaczego mamy taką pewność? Ponieważ na podstawie wielu badań naukowych wykazano, iż to właśnie silna więź pomiędzy psychoterapeutą a klientem stanowi prawdziwy czynnik warunkujący zmianę. Przy mocnej relacji terapeutycznej, metody pracy, techniki mają jedynie charakter pomocniczy i pomagają utrwalać efekty pracy. Nasze osobiste doświadczenia w pracy z klientami potwierdzają efektywność takiego modelu. Z tego powodu stawiamy przede wszystkim na szczere i pełne empatii podejście. Nie jesteś dla nas jedynie kolejnym klientem, lecz bardzo wartościowym człowiekiem, któremu chcemy pomóc w rozwinięciu pełnego potencjału! Obecnie nasza oferta jest skierowana do wszystkich osób, które z różnych przyczyn nie mają dostępu lub po prostu nie chcą korzystać ze stacjonarnej pomocy psychologicznej.


Specjalizujemy się w pracy z Polakami przebywającymi poza granicami kraju, gdyż sami jesteśmy emigrantami i rozumiemy wyzwania przebywania poza granicami Polski. Niestety, mimo pozytywnych aspektów (zobacz nasz artykuł o rezylencji ekspatów) emigracja potrafi nieraz generować naprawdę duże obciążenie psychiczne (więcej w artykule o zdrowiu psychicznym emigrantów).